A tanító-tanítvány kapcsolatról

....Nehéz felismerni a hiteles, bölcs tanítót, mivel ezek a minőségek belül vannak. Nem függhetünk külső tényezőktől, de ezek azok a tényezők, amelyeket látunk. Nagyon nehéz egy másik ember belső minőségeit meglátni.

Egy üzletember kedvesebb lehet hozzánk, mint a legjobb barátunk, miközben számunkra láthatatlan motivációja csupán az eladás. Hasonlóképpen, ha egy „tanító” nagyon kedvesen, szeretettelien nyilvánul meg felénk, ez nem jelenti szükségszerűen, hogy odaadó és önzetlen, mivel nem láthatjuk a motivációit.

Szintén nem határozhatjuk meg egy tanító felkészültségét a hírneve alapján, vagy azon az alapon, hogy több ezer tanítványa van. Tehát a kereső magára van hagyatva ezzel a paradoxonnal. Nincs egyszerű megoldás, de vannak dolgok, amiket megtehetünk.

Legfontosabb, hogy tartsuk fenn éber tudatossággal a saját motivációnkat a tanítókeresés folyamatában. Vajon azért keresek tanítót, hogy elérjem a megvilágosodást minden lény javára, vagy azért, hogy osztozzak egy híres tanító körül kialakult presztízsben, vagy azért mert egyszerűen elbűvölt egy láma gyönyörű elvonulási környezete, vagy egy szangha közösségének meghitt varázsa... és így tovább.

Fontos éberen tartani a motivációnkat ha valóban fel akarjuk ismerni a hiteles, bölcs tanítót, mivel a tanító, akit találunk, kapcsolódik a saját karmánkhoz, és a karmánk szorosan kapcsolódik a motivációnkhoz.

Szerencsére vannak olyan módszerek, amelyek segítenek a motiváció megtisztításában és a megfelelő tudatállapot előidézésében, mely szükséges a bölcs tanító felleléséhez: olyan éberen tartjuk a motivációnkat, amennyire lehetséges, naponta meditálunk és fohászkodunk a Három Drágasághoz.”

Fordította: Vaszetthi Hoyer Erzsébet
forrás: http://viewonbuddhism.org/spiritual_teacher_guru.html

Szerző: 
Dzsamgon Kongtrul Lodro Thaje
facebook
A weboldalunk cookie-kat használ azért, hogy a legmegfelelőbb szolgáltatást tudja nyújtani.
A weboldal további használatával jóváhagyod a cookie-k használatát.