CÉLOK, TÉNYEK, VÍZIÓK - A Mudita, az Idősek Dharma Közösségének megnyitója

Muditá

CÉLOK, TÉNYEK, VÍZIÓK - A Mudita, az Idősek Dharma Közösségének megnyitója

2015. november 15.-én ünnepélyesen megnyílt a Mudita, az Idősek Dharma Közössége.

Mérföldkő volt ez a nap. Ez volt az első megvalósuló konkrét lépés azután, hogy a négy buddhista egyház képviselői 2015. június 10–én aláírták az együttműködési szándékukat kifejezésre juttattó nyilatkozatot.

Már jó ideje sokakban felvetődött, hogy többet kellene törődni az idősebb buddhistákkal és az eltávozottak emlékével. Természetes módon merült fel egy buddhista nyugdíjas otthon létrehozásának a célja is. E törekvés eredményekén ültek tárgyalóasztalhoz az alábbi buddhista egyházak képviselői:
• a Tan Kapuja Buddhista Egyház
• a Tan Kapuja Buddhista Főiskola
• a Buddhista Misszió és
• a Karma Ratna Dargye Ling, Magyarországi Karma-Kagyüpa Közösség.

A megbeszélés eredményeképpen kifejezésre juttatták, hogy négy témában kívánnak együttműködni. Ezek a következők:
a.) idősek és rászorulók gondozása,
b.) hospice ellátás,
c.) buddhista temetési szertartás,
d.) az elhunytak emlékének ápolása, sírgondozás.

A szándéknyilatkozatban megfogalmazták a sarokpontokat és elvárásaikat a célhoz vezető úton.
Az első szükséges feltétel az volt, hogy a közösség erősítse meg vezetőit, és hogy legyen több olyan idősebb buddhista, akik együtt kívánnak haladni és élni.
A klub tehát az első állomás és a tagok maguk döntik majd el, hogy megállnak itt, vagy együtt haladnak tovább. Amennyiben a klub hosszabb távon működőképes lesz, stabil tagsággal működik, és lesz legalább 10-15 olyan személy, akik együtt kívánnak és együtt tudnak lenni és élni, akkor kezdődhet el a buddhista otthon szervezése.

1. A tények, és a felmérés tapasztalatai

Az együttműködő egyházak kijelölték a szervezőket és augusztusban megkezdődött egy felmérés. Ez volt az együttműködő egyházak harmadik feltétele.

Ennen azt kívántuk felmérni, egyáltalán van-e igény egy buddhista klub megalakítására; hogy milyen ötletnek tartják egy buddhista otthon létrehozását. A következőkben a felmérés tapasztalatairól adunk számot.

2015. szeptember végéig mintegy 56 értékelhető kérdőív érkezett be. Az összes kitöltőből 13 főt pártoló tagként vettünk figyelembe. Az elemzés a fennmaradó 43 fő válaszainak összefoglalása.

A kitöltők fele elsősorban segítőnek, szervezőnek jelentkezett, a többiek a klubtagsági részt is kitöltötték, de vannak közöttük, akik a szervezéshez is jelentkeztek.

Többen kifejezték őszinte öröműket a kezdeményezés elindulása miatt: ilyeket írtak, hogy: „Hiánypótló, fontos kezdeményezés.“, „Nemes gesztus“. „Nagyon jónak tartom a kezdeményezést!“
Rögtön felvetődött a fiatalok bevonásának igénye is.

Milyen gyakran legyenek a foglalkozások?
A válaszokban az az igény fogalmazódott meg, hogy hetente, kéthetente legyen foglalkozás. Havi találkozási igény a kitöltők ¼-étől érkezett, a kéthetenkénti igény1/3, a heti igény pedig közel 40%.
Ezt az igényt fokozatosan ki tudjuk elégíteni, a szervezéstől és az érdeklődéstől függően.

Milyen foglalkozásokra tartana igényt?
Természetesen a legnagyobb igény (38 %) a spirituális ösvénnyel kapcsolatos programokra érkezett. De elég nagy az érdeklődés a test-lelki egészséget érintő programok iránt (27 %). A további igények kultúrprogramokra érkeztek (városnézés, kirándulások, hangverseny, színház), de van érdeklődés jogi kérdések iránt is.
A fenti pontkat kiegészítették buddhista tanításokkal, vendég előadók meghívásával, meditációs túrákkal, esetenként elvonulásokkal.

Tudna-e egy méltányos tagsági díjat fizetni?
Egy kivétellel mindeni azt mondta, hogy igen. A részvevők többsége havi rendszeres, illetve nem rendszeres támogatással tudna hozzájárulni a klub működéséhez.
Ez nagyon fontos, mert az alapító egyházak ugyan nem zárknóznak el a támogatástól, mégis az önköltséges finanszírozás pártján állnak. Ez volt az együttműködő egyházak második feltétele.
Felmerült a kérdőívre adott válaszok között, hogy keressünk szponzorokat és írjunk pályázatokat is. Ezt meg is ígérhetjük.

Szívesen venne-e olyan lehetőséget, hogy a buddhista nyugdíjas otthont hozzunk létre? Szívesen élne ilyenben?
A kitöltők fele szívesen venné ezt. 6 fő szívesen élne ilyenben; és most nem, de később szívesen élne ilyenben 20 fő.

Felajánlások:
Több, mint tízen ajánlottak fel szervezést, 16-16 fő jelentkezett foglalkozások vezetésére és önkéntes segítőnek.

További felajánlások:
• szociális munka, háziápolás, hospice gondozás,
• pályázat írás, forrás bevonás, pályázatok keresése, szponzorok bevonása
• intézmény működtetés
• beszélgetés, felolvasás, segítség a bevásárlásban
• kézműves foglalkozás
• zenés irodalmi estet, buddhista alapokon nyugvó művészeti foglalkozások
• életvezetési tanácsadás (life coaching)
• a halálra való felkészülés (csoportosan, egyénileg), haláleset feldolgozása, hozzátartozó elvesztése
• shiatsu kezelés - kéz- ill. lábmasszázs, jóga, do in, szabad mozgás, Feldenkreis mozgás
• egészségügyi témák
• internetes reklám,
• gyerekekkel való foglalkozás.

2. A klub szervezésének kezdőcsapata:

Az egyházak által kijelölt kezdőcsapat nagyon sokat tett azért, hogy a megnyitó rendezvényre sor kerülhessen. A névsor: Göröcs Dorka, Váncza Katalin, Dr. Rodák Margit, Hoyer Mária, Tapolcai Ágnes és nem utolsó sorban Kerti Mária, aki ösztönzésével csatarendbe állított minket.

A rendszeres beszámoló és tájékoztatás az együttműködő egyházak negyedik feltétele volt. Így a szervezők beszámolóiból a négy egyház folyamatosan tájékozódhat az eseményekről.

A klub tényleges munkáját 2015. december 13-án kezdi meg a Karinthy Frigyes út 5. szám alatt a Buddhista Misszió Dharma termében. Ott döntenek a klubtagok a programokról, az igényekről, a helyszínekről.

3. Dharmabeszédek, ösztönző szavak az ünnepélyes megnyitón

Máthé János a Buddhista Misszió ügyvivője összefoglalta az idáig vezető út legfontosabb eseményeit, ismertette a felmérés tapasztalatait. Javasolta, hogy az együttműködő egyházak felváltva adjanak otthont a klubnak. Felsorolta a szervezőket, megköszönte munkájukat, és kérte őket, hogy a továbbiakban is folyamatosan adjanak majd tájékoztatást. További támogatásáról biztosította a klubtagokat és megkérte a jelen lévő fiatalokat, hogy maradjanak a klub közelében és segítsék a munkát. Arra inspirálta a jelenlevőket, hogy álmodják meg közösen a céljaikat.

Az üdvözlő szavak után az érdeklődők dr. Hoyer Mária koordinálásával röviden beszéltek arról, milyen várakozások is hozták ide őket és mit várnak a klub működésétől. Mindenki számára örömteli volt, hogy fiatalok is nagyszámban megjelentek. Az ő indítékaik között szerepelt a segítés szándéka és hogy kedvelik az idősebb emberek társaságát. Kivétel nélkül mindenki üdvözölte a klub megalakulását, nagy várakozással néznek a klub működése elé, ami kihívás a szervezők számára. Nagyon fontosnak tartották, hogy hasonló gondolkodású emberekkel legyenek együtt. Távlati célként került szóba egy otthon megvalósítása, ahol nemcsak idősek, hanem fiatalok is együtt élhetnének, ahol lenne templom, amely elvonulóhely és a kicsik számára nyári táborozási helyszín is lehetne. Elkezdődött a közös álmodás.
A beszélgetést a következő összejövetelen folytatjuk, hogy a program a résztvevők igényei szerint alakuljon.

Csöpel Láma áldást és bíztató szavakat adott a kezdeményezéshez. Olyan jelzőket használt, mint „új kezdet”, „úttörő munka”, „felelősségteljes elköteleződés”, „fontos, hiánypótló célkitűzés”. Kihangsúlyozta, hogy ez a klub csak akkor éri el célját, ha a klubtagok élettel, tartalommal töltik meg. Mind a klub, mint az otthon témakörben kiemelte annak fontosságát, hogy ezek a projektek saját lábon álló, biztos anyagi alapokkal rendelkezzenek.

Ezek után Lilavajra Dr. Pressing Lajos gondolatébresztő előadását hallgattuk. Ő is kifejezte örömét a projekt elindulása alkalmából. Méltatta a Muditá névválasztást, ami együtt örvendezést jelent. Elhangzott, hogy az elevezés Cser Zoltántól származik. A muditá gyakorlat minden életkorban és körülmények között végezhető, könnyű, mégis előrevivő gyakorlat. Az idős kor lehetőséget nyújt a buddhista gyakorlra a betegség, öregség és halál valódi tapasztalatán keresztül. Felhívta a figyelmet, hogy amikor spirituális témát szeretnénk felvetni a klubban, akkor gondoljunk rá, hogy nem szabad arra várnunk, hogy jöjjön egy guru, aki majd megmondja, mi a helyes. A spiritualitás nem más, mint gyakorlati tett, mások segítése, ellátása, odaforduló kedvesség. Ha nem így gondoljuk, akkor a klub működése nem fog különbözni a világi együttlétektől.

Mireisz László a Tan Kapuja Egyház nevében tisztelettel üdvözölte a kezdeményezést. A belső folyamataink megfigyelésének fontosságára hívta fel a figyelmet, s arra, hogy nekünk kell a belső utat megharcolni, amire az idősebb kor jó alkalmat ad. Az úton való előrehaladással pozitívan befolyásolhatjuk testi-lelki állapotunkat is.

Jelen János rektor úr a szervezésben, a szervezeti keretek biztosításában ígért támogatást, segítve a generációk közötti együttműködést. A főiskola nevében biztatta a jelenlévőket, hogy tartsák a kapcsolatot, mert ebből minden korosztály csak nyerhet.

Ezután az intézmények vezetői ünnepélyesen aláírták az Alapító Okiratot.
A közös program után jó hangulatú, kötetlen beszélgetés folyt finom sütemények és kávé mellett. Elkészült egy, az együttműködést jelképező közös mandala is.

A következő összejövetel december 13-án 14 órakor lesz a Buddhista Misszió Keleti Kulturális Központjában: (1117 Karinthy Frigyes út 5.), melyre minden érdeklődőt szeretettel várunk.

Rodák Margit

facebook
A weboldalunk cookie-kat használ azért, hogy a legmegfelelőbb szolgáltatást tudja nyújtani.
A weboldal további használatával jóváhagyod a cookie-k használatát.