Soproni Tusita buddhista templom

A Tusita központ története

A soproni buddhista közösség eredete 1996-ra nyúlik vissza. Ekkortól Pindóla (Amóghavadzsra) Hargitai Gábor szervezésében és vezetésével heti egy alkalommal összegyűlt néhány érdeklődő, akik ismerkedni kívántak a buddhista szellemi út filozófiájával és gyakorlataival. Kezdetben a Fény Kapuja nevű ezoterikus klub adott helyet a közösségnek. A klub megszűntével különböző helyszíneken zajlottak az összejövetelek; először a Paradigma Könyvesboltban kaptunk helyet, majd később a tagok lakásán tudtunk kialakítani meditációs helyszínt. Ezután az „Erdei Iskolaként” ismert Doborjáni Ferenc Általános Iskola és Nevelőotthon kifejezetten meditációs teremként fenntartott helyiségét bérelte a közösség, heti egy alkalommal.

A központ 2004-ben kapta a nevét a tiszteletreméltó Vajramálától, a Buddhista Misszió szellemi vezetőjétől. A közösség oszlopos tagjai immár évek óta rendszeres látogatói a közösségi alkalmaknak, többen formálisan is elkötelezték magukat a buddhista út mellett. A rendszeres találkozás bensőséges baráti légkört alakított ki.

A meditációs foglalkozások célja, hogy a rend szemináriumain, elvonulásain tanult meditációs módszereket elmélyítsük és beépítsük a hétköznapi életünkbe, közösen tanulmányozzuk a Tant és a közös gyakorlásból inspirációt merítsünk.

Az út

A belső béke felé vezető út olyan hosszú, amilyen hosszú út vezet a szívedig.
Hogy milyen hosszú ez az út, attól függ, hogy éppen hol vagy.
Minél messzebb vagy a szívedtől, - vagyis a jelen pillanat teljességének átélésétől, a saját életed teljességének átélésétől - annál hosszabb.
Azonban a jelen mindig "jelen" van, ezért valójában semmi sem választ el tőle.
Bármikor be tudsz lépni a saját szíved legbenső szentélyébe, ahol tökéletes béke van.
A kapu, amin keresztül ezt megteheted, lehet a légzés tudatosítása, egy érintés, egy hang, egy íz, bármi. Mindössze úgy kell átélned, hogy már el is engedted. Ha meg akarod ragadni, akkor már ki is léptél a kapun, és benne találod magad a zaklatottság világában.

Programok a Tusitában

Reggeli meditációs gyakorlás

időpont: hétfő 7:30-től 8:30-ig
helyszín: Tusita központ (Sopron, Wesselényi u. 12.)

Bevezetés a meditációba

Időpont: szerdánként 17:30-tól

Tantrikus előkészítő gyakorlatok

időpont: szerdánként 18:45-től 20:00-ig
helyszín: Tusita központ (Sopron, Wesselényi u. 12.)

Meditációs hétvége

A meditációba bevezető tanfolyamok

Négy, egyenként tíz alkalomból álló tanfolyam azért, hogy megtaláld a belső békét és csendet, megértsd a tudatod működését és ezen keresztül lásd, hogyan formálod a világodat, és azért, hogy ki tudd bontakoztatni a minden korláttól mentes, megkülönböztetés nélküli szeretetet.

1. Felébredett jelenlét

A tanfolyamot azoknak ajánljuk, akik szeretnének elsajátítani egyszerű technikákat, amelyek segítségével belső nyugalomra, összeszedettségre tehetnek szert. A tanfolyamon a közvetlen tapasztalatainkkal dolgozunk, így előképzettség és elköteleződés nélkül, bárki részt vehet.

2. Belső csend

A tanfolyamon egyszerű meditációs módszerekkel erősítjük meg a tudat összeszedett, éber jelenlétét. A gyakorlatok révén átélhetjük a tudatunk tágas, tiszta minőségét, és azt, hogy meg tudjuk zabolázni az elterelődéseinket.

3. A szív megnyitása - felébredett szeretet

A tanfolyamon a minden létezőre kiterjedő együtt érző, szeretetteli kedvesség attitűdjét bontakoztatjuk ki. Az ősi technika lehetővé teszi, hogy önmagunkkal is bensőséges viszonyba kerülve feloldjuk a bennünk levő feszültségeket, amelyek megrontják a kapcsolatainkat.

4. Vipasszána – a valóság torzításmentes megismerése

A tudati folyamataink megértésén keresztül mély belátáshoz juthatunk az életünk, a valóságunk természetére vonatkozólag. E felismerések hozzásegíthetnek ahhoz, hogy a megszabaduljunk azoktól a belső kényszerektől, amelyeknek kiszolgáltatva marionett-bábúként rángatnak bennünket a vágyaink, ellenszenveink és illúzióink.

Néhány információ még a tanfolyamokról

A kurzusok egymás után elvégezve a leghatékonyabbak, de egyet-egyet önállóan elvégezve is működőképesek. Céljuk, hogy egyszerű meditációs gyakorlatok segítségével a tudatunk nyugodt, világos természetét megtapasztaljuk, és hogy ezt a tapasztalatot megerősítsük. Ez a modern, felzaklató impulzusokkal teli világban különösen fontos, mert ezekre az ingerekre a tudatunk zaklatottsággal reagál, aminek eredményeként az életünk egyre zaklatottabb lesz. A gyakorlatos segítségével egyfajta belső stabilitást szeretnénk kialakítani, ami lehetőséget teremt arra, hogy a zaklatottságra ne zaklatottsággal reagáljunk, vagyis nem sodródunk bele azokba a mintákba, amelyek rendre kizökkentenek a belső békénkből.
A gyakorlatok alapvető kiindulópontja az, hogy a normális, természetes állapotunk a belső béke, amihez csak vissza kell térnünk, azáltal, hogy megszüntetjük a kimozdító hatásokat.

Tantrikus előkészítő gyakorlatok (ngöndro)

A ngöndro tibeti szó, ami annyit jelent, hogy “előkészítő gyakorlatok”. A megnevezés azonban félrevezető lehet, mert esetleg azt sugallja, hogy ezek olyan gyakorlatok, amelyek a fontosabb, erőteljesebb, értékesebb gyakorlatokat megelőzik, és ezért jó mielőbb letudni ezeket. Valójában azonban nem ez a helyzet. Sok kiváló és autentikus mester szerint ezek a gyakorlatok a legfontosabbak.
A ngöndro valójában különböző gyakorlatok rendszere, amely fokozatosan, lépésről lépésre alakítja ki a képességet bennünk, amely segítségével a tudat tiszta, szabad, felébredett állapotában tudunk időzni.

Ez a gyakorlatrendszer az alábbi gyakorlatokat tartalmazza:
– tisztítógyakorlatok (a test, a beszéd és a tudat megtisztítása);
– olyan elmélkedések, amelyek a megszabadulás felé fordítják a figyelmünket;
– menedékvétel és leborulás;
– a Felébredési Tudat (bódhicsitta) gerjesztése
– Vadzsraszattva tisztítógyakorlata;
– mandalafelajánlás;
– guru jóga

Közösségi programok

Filmklub

A filmklubban a szellemi gyakorlatainkkal kapcsolatos filmeket nézünk meg és azokról beszélgetünk.

Helyszín: Tusita központ (Sopron, Wesselényi u. 12.)
Időpont:

Időpontok:

Dharmabeszélgetés

Ezen a programon alkalmat teremtünk arra, hogy a buddhista gyakorlás iránt érdeklődők, gyakorlók kötetlenül beszélgethessenek az Út és a hétköznapi élet fontos kérdéseiről.

Helyszín: Tusita központ (Sopron, Wesselényi u. 12.)
Időpont:

Időpontok:

A Tusita Buddhista Meditációs Központ Facebook oldala:
https://www.facebook.com/pages/Tusita-Buddhista-Medit%C3%A1ci%C3%B3s-K%C...

Sopron, Wesselényi u. 12.
Központvezető: 
4. Rev. Amoghavajra
Telefon: 
06 99 354 005
06 70 625 95 67
06 30 3361 670
facebook
A weboldalunk cookie-kat használ azért, hogy a legmegfelelőbb szolgáltatást tudja nyújtani.
A weboldal további használatával jóváhagyod a cookie-k használatát.